Říjen 2017

Strach sám ze sebe

29. října 2017 v 22:00 | Nikolas
Může člověk mít strach sám ze sebe? Myslím si, že určitě ano, každý z nás jednou v životě zažije moment, kdy se pozastavíme nad tím, o čem zrovna přemýšlíme, či nad tím co děláme. V nejlepším případě se jedná pouze o myšlenky, které nám připadají naprosto cizí, v tom nejhorším případě o činy a jejich, které už nemůže tak jednoduše nechat zmizet.
Podle mě dochází k tomu uvědomění si, že můžeme mít strach i sami ze sebe v období dospívání, kdy přecházíme z dětského stavu mysly do toho dospělého. V tomto období našich životů se o sobě toho tolik dozvídáme a ne vše se nám musí líbit. Například mohu uvést jakousi apatii a nevraživost vůči svému okolí, kterou často vystřídá uvědomění si, že jsme mohli i ublížit někomu blízkému. Zde můžeme pocítit strach z toho, že nejsme schopni si udržet přátele, rodinu, či něco víc, což může pro mnoho dospívajících být neuvěřitelně děsivé.
Dalším příkladem může být rozvíjející se sexualita, zvláště pokud daná osoba je vychovávána v prostředí, které je zaměřeno proti jakémukoliv projevu sexuality. Může se jednat o rodiny silně nábožensky zaměřené, konzervativní rodiny a podobné. V tomto případě má člověk opravdu strach sám ze sebe, bojí se všech těch nových pocitů, které dospívaní s sebou přináší.
Samozřejmě strach sám ze sebe může pocít i člověk dospělý. Dospělí, zvláště rodiče, musí řešit složité situace, při kterých se mohou ukázat jejich horší stránky. Jako příklad bych mohl uvést matku samoživitelku, která se stará o malé děti. Jednoho dne prostě vybuchne a svému uštědří pohlavek. Hned poté si uvědomí, co udělala a sama se stydí, za to co udělala, i když si přitom myslela, že by nikdy ničeho takového nebyla schopna. A už nemá daleko od toho, aby se bála sama sebe a toho čeho je schopna.
Podobným příkladem může být vyléčený alkoholik, který se při pohledu na flašku vyděsí z představy, čeho by byl schopen, kdyby se zase napil.
Shrnul bych to tím, že lidé mají strach sami ze sebe hlavně, když jde opravdu do tuhého, mají strach, neboť se děje něco na co nejsou úplně zvyklý a původcem této nezvyklosti jsou oni sami.