Rozum a cit

10. dubna 2018 v 18:24 | Nikolas
Rozum a cit
Podle některých jsou tyto dvě lidské "vlastnosti" neslučitelné, dva protipóly, které se navzájem odpuzují a jejichž skloubení nebo spojení je nemožné.


Jedni se chtějí řídit pouze rozumem, logikou a myšlením, které je má dovést na jejich vytouženou cestu. A ano musíme si přiznat, že díky rozumu jsme schopni se dostat i z dosti nepěkných situací nebo nejlépe se díky rozumu do nich ani nedostaneme. Je pravda, že rozum nám poskytuje řešení našich problémů, dává nám možnost, jak se "vyhrabat" z nesnází a jak se chovat a žít co nejefektivněji, ale také nás svazuje. Neumožňuje nám chybovat, i přesto, že chybování je jistým způsobem učení samo o sobě. Rozum nás také obírá o vzpomínky a zážitky, které by nám kdykoliv během našich životů připomněly, že přeci jenom jsme na tomto světě rádi a že stojí za to i chybovat, neboť je přeci lidské. Rozum nás svazuje.

Ti druzí, ti se zase rádi řídi city, kterými projevují svou osobnost, své vlastní já, jejich myšlenky, názory a představu o sobě i druhých. City nám dávají sílu, ukazují nám, že nejsme jen roboti, kteří snaží plnit neustále něčí rozkazy a požadavky. Ve své podstatě z nás city dělají, co jsme-lidi. Jen díky citům máme inspiraci a chuť něco dělat, vytvářet, nad něčím přemýšlet…City jsou to, co uvádí tolika věcí na světě do pohybu. Ale stejně jako rozum jsou samy o sobě destruktivní, neboť nám neukazují cestu, nýbrž jen destinaci a tím nás oslabují a velmi postupně nás utápějí ať už v pozitivním nebo negativním spektru. Jenom s city jsme omámení chvilkovou senzací a nejsme schopni vidět do budoucna, možné následky, změny, zakončení, to vše je zastřeno momentálním blahem či nesnází. City nás svazují.

Myslím si, že jedině společně nás mohou city osvobodit, jedině harmonie nám může ukázat naši "destinace i cestu". Pokud dokážeme skloubit tyto dvě lidské "vlastnosti", prokážeme svou vlastní dospělost a uvědomělost. Prokážeme, že jsme pořád člověkem, který ale je schopen sám za sebe uvažovat a také si i ale užívat svého života. Rozum a cit nás osvobozují.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama